FRANKY TRÖJA
Tröjan stickas nerifrån och upp i en tråd Alpakka Silke och 1 tråd Tynn Silk Mohair.
Det stickas resår 1 vriden rm, 1 am nertill på framoch bakstycket och nertill på ärmarna. När fram- och bakstycke och ärmarna är stickade samlas delarna ihop på en sticka och det minskas till raglan som beskrivs. Vartannat varv på ärmarna och vart 4:e varv på framoch bakstycket, därefter minskas det motsatt, vart 4:e varv på ärmarna och vartannat varv på fram- och bakstycket. Så sätts de mittersta maskorna på framstycket på en hjälpsticka och det stickas fram och tillbaka, samtidigt som det minskas till halsringning, och det minskas på fram-och bakstycket. Till slut stickas det upp maskor utmed höger och vänster sida till halskant som stickas i resår 1 vriden rm, 1 am som viks dubbelt och sys fast.
Visas i följande färger:
Alpakka Silke: Svart 1099/Kardemomme 3821/Lys Gråblå 7521/ Eikenøtt 3161/Mandel 2511
TYNN SILK MOHAIR: Svart 1099/Lys beige 3021/Lys blå 6012/Eikenøtt 3161/Mandel 2511:
- Rekommenderade stickor: Stickor nr 3½
- Masktäthet: 21 M = 10 cm
Antalet bollar baseras på de givna måtten. Om du vill ha längre plagg, kom ihåg att du kan behöva extra garn.
XXS | XS-S | M | L-XL | 2XL-3XL | |
---|---|---|---|---|---|
Alpakka Silke svart 1099 | 5 | 6 | 6 | 7 | 7 |
Tynn Silk Mohair 1099 | 5 | 6 | 6 | 6 | 7 |
Storlekarna är vägledande och det rekommenderas att ta mått på den som ska bära plagget. De givna måtten är beräknade enligt angiven stickfasthet.
XXS | XS-S | M | L-XL | 2XL-3XL | |
---|---|---|---|---|---|
Övervidd: | 120 cm | 126 cm | 135) cm | 145 cm | 156 cm |
Hel längd, mät mitt bak: ca | 56 cm | 57 cm | 58 cm | 60 cm | 61 cm |
Ärmlängd: | 38 cm, eller önskad längd | 38 cm, eller önskad längd | 38 cm, eller önskad längd | 38 cm, eller önskad längd | 38 cm, eller önskad längd |
*** Medium
Läs mer om svårighetsgrader här.