Obs! Kollektioner lanserade från 2024, säljs bara som enkelbeskrivningar och inte i häften.
Enkeltmönster / 2502 DIY / Nr. 10 

Wendy Sweater Chunky Edition

Tröjan stickas uppifrån och ner med 1 tråd PEER GYNT och 1 tråd TYNN SILK MOHAIR.

Anpassa Wendy Sweater Chunky Edition
Varje enkel beskrivning säljs endast tillsammans med garn till hela plagget. För att få mer information om plaggen i kollektionen. Så titta under "beskrivningar i denna kollektionen".
Både tryckta och digitala beskrivning Den tryckta beskrivningen innehåller en QR-kod som ger dig tillgång till en digital version. Det tillkommer inga extra kostnader. För mer infomation, tryck här.
40,00 kr
Endast digitalt beskrivning Välj detta alternativet om du föredrar den digitala versionen över den tryckta. Den blir tillgänglig efter att vi har skickat en faktura till dig. Mer information hittar du här.
40,00 kr
Garn
PEER GYNT - Hvit 1002
Finns för leverans
55,00 kr
Garn
Tynn Silk Mohair Lemon Icing 2009
Finns för leverans
105,00 kr

* Obligatoriska Fält

Anpassat / Skräddarsytt
Wendy Sweater Chunky Edition
Wendy Sweater Chunky Edition

Finns för leverans

Totalsumma 40,00 kr

  • Betala med kort, faktura, Swish eller delbetalning
  • Frakt från 79 kr
  • Fri frakt över 799 kr vid hämtning på serviceställe
Sammanfattning
    Om produkten

    Det läggs upp maskor till oket, som stickas fram och tillbaka för att forma sadelaxel och en djupare halsringning fram. Arbetet stickas därefter runt med raglanökningar. När alla maskorna är utökade, delas arbetet till ärmar, fram- och bakstycke och delarna stickas färdiga var för sig. Fram- och bakstycket stickas runt till hel längd och avslutas med en resår.
    Ärmarna stickas runt och det minskas maskor jämnt fördelat nedåt, före det avslutas med en resår.
    Halskanten stickas till slut.

    • Rekommenderade stickor: Stickor nr 4½, Stickor nr 5
    • Masktäthet: 16 M = 10 cm

    Antalet bollar baseras på de givna måtten. Om du vill ha längre plagg, kom ihåg att du kan behöva extra garn.

      XXS XS S M L-XL
    PEER GYNT Hvit 1002: 8 9 10 11 12
    TYNN SILK MOHAIR Lemon Icing 2009: 4 5 5 5 6

    Storlekarna är vägledande och det rekommenderas att ta mått på den som ska bära plagget. De givna måtten är beräknade enligt angiven stickfasthet.

      XXS XS S M L-XL
    Övervidd: 109  cm 119  cm 129  cm 139  cm 154  cm
    Hel längd: 48  cm, eller önskad längd 50  cm, eller önskad längd 52  cm, eller önskad längd 54  cm, eller önskad längd 58  cm, eller önskad längd
    Ärmlängd: 47  cm, eller önskad längd 47  cm, eller önskad längd 47  cm, eller önskad längd 47  cm, eller önskad längd 47  cm, eller önskad längd

    *** Medium

    Läs mer om svårighetsgrader här.

    Instruktionsvideor
    Behöver du hjälp att förstå beskrivningen ?  Här finns instruktionsvideor som tillhör denna beskrivning.
    Knit Increases
    How to knit right- and left leaning increases.
    2:39
    Purl Increases
    How to purl right- and left leaning increases.
    1:27
    NY