Elodie Poncho
Elodie Poncho stickas uppifrån och ner i Double Sunday och Tynn Silk Mohair, med en tråd av varje kvalitet. Ponchon har en resårstickad hals, vändvarv för en högre passform i nacken och mönster efter diagram.
Ponchon stickas uppifrån och ner med 1 tråd av varje kvalitet. Först läggs maskor upp till halsen med italiensk uppläggning. Halsen stickas runt i resår, innan det stickas vändvarv för att göra ponchon högre i nacken. Därefter stickas ponchon vidare runt med mönster efter diagram och jämnt fördelade ökningar nedåt.
MODELLEN ÄR 178 CM LÅNG OCH BÄR STORLEK M.
- Rekommenderade stickor: Stickor nr 3½, Stickor nr 4
- Masktäthet: 18 M = 10 cm
Antalet bollar baseras på de givna måtten. Om du vill ha längre plagg, kom ihåg att du kan behöva extra garn.
| S | M | L | |
|---|---|---|---|
| Almond 2511: | 6 | 6 | 7 |
| Almond 2511: | 3 | 3 | 3 |
Storlekarna är vägledande och det rekommenderas att ta mått på den som ska bära plagget. De givna måtten är beräknade enligt angiven stickfasthet.
| S | M | L | |
|---|---|---|---|
| Övervidd: | 127 cm | 133 cm | 140 cm |
| Hel längd: | 56 cm | 56 cm | 56 cm |
*** Medium
Läs mer om svårighetsgrader här.